Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų


Vis dažniau pastebime, kad mūsų langai, ypač plastikiniai, yra apsemti nuo pelėsio ir drėgmės. Tai kelia ne tik estetines problemas, bet ir sveikatos bei komforto klausimus. Tačiau kodėl šiuolaikiniai, technologiškai pažangūs plastikiniai langai gali tapti pelėsio oaze? Šis reiškinys kyla iš keleto priežasčių, kurias svarbu išmanyti, norint efektyviai spręsti šią problemą ir užtikrinti sveiką bei švarią aplinką savo namuose.

Langai yra neatsiejama namo dalis, kurie atlieka daugiau funkcijų, nei daugelis iš mūsų supranta. Jie ne tik leidžia mums žvelgti į pasaulį už mūsų sienų, bet ir padeda reguliuoti namo mikroklimatą. Tačiau kartais langai tampa problema – pelija pradeda juose formuotis. Bet kodėl tai atsitinka?

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Drėgmė namuose: pagrindinė pelėsio priežastis

Pelėsio atsiradimas dažnai susijęs su per dideliu drėgnumu būsto viduje. Bet ką reiškia „per didelė drėgmė“? Optimali oro drėgmė namuose turėtų būti nuo 40% iki 60%. Kai šis procentas viršija normą, tai kelia tam tikrus iššūkius.

 1. Kodėl atsiranda didelė drėgmė? Dažniausios priežastys yra neefektyvi ventiliacija, intensyvus garinimas (pvz., maisto ruošimas, vonios kambario naudojimas be ventiliatoriaus), drabužių džiovinimas viduje ar net augalai, kuriems reikia daug vandens.
 2. Kaip drėgmė randasi ant langų? Šilta ir drėgna oro masė, susidūrusi su šaltu paviršiumi, kondensuojasi. Plastikiniai langai, ypač žiemos metu, gali tapti šalčiausiais objektais kambario viduje, todėl ant jų dažnai susikaupia rasos lašai.
 3. Kodėl drėgmė yra ideali pelėsiui? Pelėsis mėgsta šiltą, drėgną aplinką. Kondensuotas vanduo ant langų sukuria palankią aplinką pelėsiui ir bakterijoms augti. Jei šią problemą nepastebite ir neveikiate laiku, pelėsis gali plisti ir tapti vis rimtesne problema.

Norint išvengti šio reiškinio, svarbu reguliariai stebėti oro drėgmę namuose, ypač šaltuoju metų laiku, ir imtis atitinkamų veiksmų, kai pastebite, kad ant langų susikaupia kondensatas.

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Šilumos nuostoliai: kaip langai gali tapti problemos šaltiniu?

Langai yra viena iš pagrindinių vietų būste, per kurias gali būti prarandama šiluma. Šilumos nuostoliai per langus gali turėti neigiamą poveikį jūsų komfortui ir sąskaitoms už šildymą. Bet kaip tai susiję su kondensacija?

 1. Kodėl šilumos nuostoliai sukuria kondensaciją? Kai šiltas oras iš kambario susiduria su šaltu paviršiumi, pavyzdžiui, su šaltu langų stiklu, jame esanti drėgmė greitai kondensuojasi. Tai ypač matoma žiemą, kai langų paviršiaus ir kambario temperatūros skirtumas yra didelis.
 2. Kokios yra pagrindinės šilumos nuostolių priežastys? Senesni langai dažnai būna mažiau efektyvūs nei naujesnių kartų modeliai. Galimas stiklo paketo nesandarumas, defektai, seni sandarinimo tarpikliai ar netinkamas langų montavimas gali leisti šaltam orui prasiskverbti į vidų, o šiltam orui – išeiti.
 3. Kodėl svarbu rūpintis šilumos nuostoliais? Be didesnių sąskaitų už šildymą, šilumos nuostoliai gali sukelti ir kitų problemų. Kondensacija, susidariusi dėl šilumos nuostolių, gali sukurti idealią aplinką pelėsiui, pakenkti langų rėmams, apdailai ir net namo konstrukcijoms.
Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Ventiliacijos stoka: ką reikia žinoti apie oro cirkuliacijos svarbą?

Ventiliacija yra esminis namų komforto ir sveikatos komponentas. Oro cirkuliacija padeda valdyti namų vidinę drėgmę ir užkirsti kelią nemalonioms problemoms, tokioms kaip pelėsis. Tačiau kai ventiliacija tampa nepakankama, gali kilti įvairių problemų:

 1. Kodėl ventiliacija yra svarbi? Oro cirkuliacija padeda pašalinti perteklinę drėgmę, kuri atsiranda dėl žmonių kvėpavimo, maisto ruošimo, dušo ir kitų namų veiklų. Be tinkamos ventiliacijos, ši drėgmė lieka patalpose, kurdama palankią aplinką mikroorganizmams.
 2. Kaip nepakankama ventiliacija veikia namus? Be kondensacijos ir pelėsio problemų, nepakankama ventiliacija gali sukelti nemalonius kvapus, padidinti alergenų koncentraciją ore ir sukurti ne sveiką gyvenimo aplinką.
 3. Kaip atpažinti, kad namuose trūksta ventiliacijos? Kai kurie požymiai gali būti rūkas ant langų, nemalonūs kvapai, drėgnos sienos arba grindys ir nuolat formuojantis pelėsis tam tikrose vietose.
 4. Kokios gali būti ventiliacijos stokos priežastys? Daugelis šiuolaikinių namų yra gerai izoliuoti siekiant energijos taupymo, tačiau tai kartais gali sumažinti oro cirkuliaciją. Taip pat, senesniuose namuose gali būti pažeisti ar neveikiantys ventiliacijos kanalai, o kartais tiesiog pamirštama atidaryti langus.
Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Namų šildymo būdas: kuo jis susijęs su drėgme ir pelėsiu?

Šildymo būdas, kurį pasirenkate namuose, gali turėti didžiulę įtaką patalpų drėgmės lygiui. Šildant namus, svarbu ne tik užtikrinti patogią temperatūrą, bet ir įvertinti, kaip tai gali paveikti patalpų oro kokybę.

 1. Kodėl kai kurie šildymo būdai didina drėgmę? Kai kurie šildymo metodai, tokius kaip gamtinių dujų šildytuvai ar alyviniai šildytuvai, deginant kuro šaltinį gali išskirti vandenį kaip šalutinį produktą. Tai gali sukurti papildomą drėgmės šaltinį patalpose.
 2. Kokie yra šildymo metodų skirtumai? Elektriniai šildytuvai, pavyzdžiui, nesišildo drėgmės išskiriant. Tuo tarpu gamtinių dujų šildytuvai ar kietojo kuro krosnys gali išskirti daugiau drėgmės dėl degimo proceso.
 3. Kaip šildymo būdai gali paveikti namų oro kokybę? Be tiesioginio drėgmės išsiskyrimo, šildymo būdas gali įtakoti, kaip greitai ir efektyviai namuose cirkuliuoja oras. Pavyzdžiui, centralizuotos šildymo sistemos gali skatinti geresnę oro cirkuliaciją nei vietiniai šildytuvai.
 4. Kaip apsaugoti namus nuo per didelės drėgmės? Jei pastebite, kad jūsų šildymo metodas didina patalpų drėgmės lygį, galite įdiegti drėgmės surinkėjus ar investuoti į ventiliacijos sistemos patobulinimus. Taip pat svarbu reguliariai tikrinti ir valyti šildymo įrangą, kad ji veiktų efektyviai.
Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kodėl pelija langai? Renkasi pelėsis ant plastikinių langų

Kaip išvengti pelėsio ant langų?

 1. Daugiau ventiliuokite. Reguliariai vėdinkite savo namus, kad sumažintumėte oro drėgmės lygį.
 2. Naudokite oro drėkintuvus. Jie padeda išlaikyti tinkamą namų oro drėgmės lygį.
 3. Patikrinkite langus dėl nutekėjimų ar defektų. Užtikrinkite, kad jie būtų gerai už sandarinti ir izoliuoti.
 4. Šildykite namus tolygiai. Užtikrinkite, kad visi kambariai būtų šildomi vienodai, kad išvengtumėte šaltų zonų.

Pelėsis ant langų gali būti erzinantis reiškinys, tačiau jis taip pat gali rodyti rimtesnes problemas, tokias kaip bloga izoliacija ar per didelė drėgmė namuose. Laikydamiesi šių patarimų, galite ne tik išvengti pelėsio ant langų, bet ir padidinti savo namų komfortą ir efektyvumą.

Dažniausiai užduodami klausimai: Kaip išvengti pelėsio ant langų?

 1. Kodėl ant langų susidaro pelėsis?
  Atsakymas: Pelėsis susidaro dėl kondensuotos drėgmės, kuri nespėja išgaruoti, suteikdama idealią aplinką pelėsiui augti.
 2. Ar tam tikri langų tipai yra labiau linkę į pelėsio formavimąsi?
  Atsakymas: Senesni, prastos kokybės ar blogai izoliuoti langai gali būti labiau linkę į kondensaciją ir, atitinkamai, pelėsio formavimąsi.
 3. Kaip reguliarus vėdinimas gali padėti išvengti pelėsio ant langų?
  Atsakymas: Reguliarus vėdinimas sumažina namų oro drėgmę, leidžia šlapiam orui išeiti ir sausam orui įeiti, mažindamas kondensacijos ir pelėsio riziką.
 4. Ar yra kokių nors produktų ar medžiagų, kurie padėtų išvengti pelėsio ant langų?
  Atsakymas: Yra daugybė anti pelėsinio poveikio turinčių medžiagų ir valiklių. Be to, drėgmės surinkėjai gali padėti mažinti patalpų drėgmės lygį.
 5. Ar pelėsis ant langų gali būti ženklas apie kitas problemas namuose?
  Atsakymas: Taip, pelėsis ant langų gali rodyti per didelę namų drėgmę, prastą ventiliaciją ar šildymo problemas, kurios gali reikalauti dėmesio.
 6. Kaip dažnai reikėtų tikrinti langus dėl pelėsio?
  Atsakymas: Ypač šaltuoju sezonu, kai yra didesnė kondensacijos rizika, rekomenduojama tikrinti langus bent kartą per savaitę.
 7. Ar pelėsis ant langų gali paveikti mano sveikatą?
  Atsakymas: Taip, kai kurie pelėsių tipai gali išskirti toksines medžiagas, kurios, įkvepiant, gali sukelti alergines reakcijas, kvėpavimo problemas ar kitas sveikatos problemas.
 8. Kaip nuvalyti pelėsį, jei jis jau atsirado ant langų?
  Atsakymas: Naudojant pelėsiui naikinti skirtus valiklius arba stiprų acto ir vandens tirpalą. Po valymo būtina kruopščiai išdžiovinti langą.

Comments are disabled.